Newgrange. Okruh Írskom, štvrtá časť.

Autor: Peter Šiška | 18.4.2008 o 9:03 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1710x

Druhý deň nášho pobytu sme ako hlavný bod programu mali náhľad do hlbšej histórie – presnejšie 5200 - 5300 rokov. Na tento čas totiž archeológovia odhadujú vznik „chodbových hrobiek“ v oblasti Brú na Bóinne. Pomenovanie je v úvodzovkách zámerne – nevieme isto k čomu naozaj tieto stavby slúžili.

Newgrange na mape:


Zvětšit mapu

Ako prvú sme navštívili najväčšiu hrobku – Newgrange. NewgrangeDo celej oblasti nie je možné ísť autom – ak nie ste rezident - a dopravu zaobstarávajú autobusy, každý turista dostane samolepky s názvom lokality a časom, kedy odchádza autobus. Tento 200 000 tonový kolos je pozoruhodný aj z toho hľadiska, že vznikol v čase, kedy egypťania ešte neboli ani zjednotení, nieto že by už premýšľali o nejakom stavaní pyramíd... Keď bol postavený, kamene zo Stonehenge ešte takisto obrastali machom na svojom prapôvodnom mieste...

V oblasti je veľa miest, ktoré sa končia na „grange“ – je to pripomienka toho, že boli kedysi darované cisterciánskemu alebo inému rádu, ktorý v tom mieste založil farmu – grange.

Newgrange je naozaj impozantný. Je to kruhová konštrukcia, ktorej spodnú časť tvoria veľké podlhovasté balvany (kerb stones) – vysoké asi 60cm a dlhé cca 2 – 4 metre, na ktorých sú vyryté znaky, ktorým zatiaľ nikto neporozumel Podľa výkladu kamene nie sú lokálne – pochádzajú z okolitých oblastí – odhady hovoria že cca 10 – 30 km od Boinského sídliska. Neboli vytesané, na veľa z nich je vidieť opotrebenie dažďom a vetrom na miestach, ktoréNewgrange - kerbstone nie sú od položenia počasiu vystavené. Znaky boli väčšinou vytesané pred vsadením balvanu do konštrukcie – veľa z nich má znaky na spodnej strane. Zatiaľ nie je ani predstava ako človek žijúci pred 5000 rokmi dokázal tieto kamene preniesť na takúto vzdialenosť. Newgrange - kamene dennej a nocnej strany Nad balvanmi stavba pokračuje malými kameňni, o ktorých sa predpokladá, že pochádzajú z až 80 - 100 km vzdialeností.Tieto kamene majú bielu a čiernu farbu a rozdeľujú hrobku na dve časti – prednú dennú a zadnú nočnú., ktorá ale nepokračuje okolo celej hrobky. Hrobka je pokrytá vrstvami hliny, kamenia a rašeliny.

Vchod do hrobky je nad jedným z mála kameňov ktoré boli zdobené na mieste. Chodba dlhá 24 metrov je tvorená stojacimi zdobenými kameňmi a horná časť je tvorená 17 plochými kameňmi, hrubými 60 cm až meter. Chodba ústi do krížovitej miestnosti, ktorej strop je vytvorený z kameňov zapadajúcimi do seba – bez použitia spojiva. Spojenie je tak dokonalé, že napriek tomu, že v Írsku prší skoro stále, do hrobky sa nedostane ani kvapka vody.

Newgrange - vchod Cez otvor nad vchodom (roofbox) každý zimný slnovrat prenikne do miestnosti cez chodbu prvý slnečný lúč, inak je tam úplna tma počas celého roka. V Newgrange sa organizuje zo vstupeniek takzvaná Solstice lottery – kedy 10 vyžrebovaných môže práve v tomto okamihu osvetlenia byť v krížovej miestnosti... V iných podobných hrobkách je chodba takisto postavená aby do krížovej miestnosti prenikol slnečný lúč, ale môže to byť v iný deň – napríklad dni rovnodennosti...

V každom ramene (recess) krížovej miestnosti je kamenná misa – v nich boli nájdené zbytky kostí a popola. Nepredpokladá sa ale, že Newgrange slúžilo ako hrobka – kostí bolo príliš málo a okolo stavby je niekoľko menších podobných konštrukcií s nálezom veľkého množstva ostatkov. Kvôli týmto poznatkom si archeológovia myslia, že po kremácii boli kosti zomrelých uschovávané v misách do slnovratu, kedy duše slnečný lúč odoslal „ďalej“, a kosti boli presunuté do satelitných menších hrobiek.

Ďalšie obrázky z Newgrange:

Newgrange - detail  Newgrange - kruh  Newgrange - satelitna hrobka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?