Old Mellifont Abbey, Monasterboice. Okruh Írskom, šiesta časť.

Autor: Peter Šiška | 25.4.2008 o 9:00 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1350x

     V blízkosti Boynského náleziska sa nachádza nachádza zrúcanina najstaršieho cisterciánskeho kláštora v Írsku – Staré Mellifontské opátstvo. Je to vlastne taká „matka všetkých cisterciánskych opátstiev“ - podľa neho boli stavané všetky ostatné cisterciánske kláštory v zemi. Napriek tomu že je dosť blízko Brú na Boinne, mali sme dosť problém trafiť sem – mapy neukazujúce niektoré cesty, ukazujúce neexistujúce cesty a tak – proste normálna írska pohoda. Ale nakoniec sme to zvládli a zaradili sa do skupiny začínajúcej prehliadku.

Satelitný pohľad na Old Mellifont Abbey:


Zvětšit mapu

Info: Opátstvo bolo založené v 12. storočí svätým Malachim (neviem bohužiaľ slovenský ekvivalent tohoto mena). V 14. Old Melifont Abbey - kostolstoročí vyhorel, ale v nasledujúcom storočí bol zrekonštruovaný, ale len do chvíle, kedy ho vyplienili lokálni šľachtici. Potom bol jeho kostol prestavaný na opevnený príbytok a spustol.

Z jednej strany parkoviska je zrúcanina pôvodného vstupného domu, kde boli Old Melifont abbey - Lavaboubytovávané návštevy, z druhej strany vedú schody do areálu kláštora. Hneď pod schodmi začína miesto kde stál kostol – poznáme to podľa torz stĺpov lodí ale hlavne podľa náhrobných kameňov významných ľudí pochovaných do kostolnej podlahy. Za Old Mellifont - lavabokostolom je zelený štvorec vnútorného nádvoria (cloister), ktorý bol lemovaný stĺporadím – časť z neho je rekonštruovaná. Hlavnou dominantou tejto časti je ale tzv. Lavabo s osemuholníkovým pôdorysom, ktoré slúžilo mníchom k rituálnemu umývaniu rúk. V ľavej časti je zachovalá budova kapituly (chapter house), v ktorej sa mnísi schádzali a radili – ale bohužiaľ od 18 storočia chýba jej dominanta – zdobená obruba dverí. Okolo je niekoľko zrúcanín budov, ale bohužiaľ už nikto nevie k akému účelu slúžili.


Monasterboice

Monasterboice - kruhova vezaKeďže už nebolo dosť času, rozhodli sme sa vypustiť Hill of Tara, ktorý je síce bývalým sídlom írskych Monasterboice - High Crosskráľov, ale dnes z neho neostalo skoro nič okrem stojaceho kameňa, dvoch vlysov v teréne a jednej malej hrobky. Radšej sme pokračovali do Monasterboice, miesta, kde bolo od 5. storočia jedno z najstarších kresťanských sídlisk. Dodnes sa zachovala Kruhová veža - najvyššia v Írsku, a dva tzv. High crosses - Južný (Muiredachov) a Západný (Vysoký) kríž.. High crosses sú vo všeobecnosti veľké kríže s kruhom, zdobené veľakrát výjavni z Biblie. Boli vytvorené v 7 – 9 storočí, celkovo ich je na ostrovoch 14, väčšina v Írsku, ostatné v Škótsku.

Šoférovanie mi išlo už lepšie - už sme si pomaly zvykli na druhú stranu cesty, len nechápeme, ako môžu niekomu stačiť tak úzke cesty na obojsmernú premávku. A už vôbec nechápeme, prečo sú na väčšine miest maximálne rýchlosti 70 - 80km/hod...


Monasterboice na mape - je pekne vidieť tieň Kruhovej veže:


Zvětšit mapu
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Odstavili Eiffelovku, trúfajú si na Macrona. Ústupky protesty nezastavia

Protestné hnutie môže pomôcť populistom.

ŠPORT

Vlhová jazdí ako chlapi. Shiffrinová však nerobí chyby

Slovenka skončila opäť druhá.


Už ste čítali?