Old Mellifont Abbey, Monasterboice. Okruh Írskom, šiesta časť.

Autor: Peter Šiška | 25.4.2008 o 9:00 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1354x

     V blízkosti Boynského náleziska sa nachádza nachádza zrúcanina najstaršieho cisterciánskeho kláštora v Írsku – Staré Mellifontské opátstvo. Je to vlastne taká „matka všetkých cisterciánskych opátstiev“ - podľa neho boli stavané všetky ostatné cisterciánske kláštory v zemi. Napriek tomu že je dosť blízko Brú na Boinne, mali sme dosť problém trafiť sem – mapy neukazujúce niektoré cesty, ukazujúce neexistujúce cesty a tak – proste normálna írska pohoda. Ale nakoniec sme to zvládli a zaradili sa do skupiny začínajúcej prehliadku.

Satelitný pohľad na Old Mellifont Abbey:


Zvětšit mapu

Info: Opátstvo bolo založené v 12. storočí svätým Malachim (neviem bohužiaľ slovenský ekvivalent tohoto mena). V 14. Old Melifont Abbey - kostolstoročí vyhorel, ale v nasledujúcom storočí bol zrekonštruovaný, ale len do chvíle, kedy ho vyplienili lokálni šľachtici. Potom bol jeho kostol prestavaný na opevnený príbytok a spustol.

Z jednej strany parkoviska je zrúcanina pôvodného vstupného domu, kde boli Old Melifont abbey - Lavaboubytovávané návštevy, z druhej strany vedú schody do areálu kláštora. Hneď pod schodmi začína miesto kde stál kostol – poznáme to podľa torz stĺpov lodí ale hlavne podľa náhrobných kameňov významných ľudí pochovaných do kostolnej podlahy. Za Old Mellifont - lavabokostolom je zelený štvorec vnútorného nádvoria (cloister), ktorý bol lemovaný stĺporadím – časť z neho je rekonštruovaná. Hlavnou dominantou tejto časti je ale tzv. Lavabo s osemuholníkovým pôdorysom, ktoré slúžilo mníchom k rituálnemu umývaniu rúk. V ľavej časti je zachovalá budova kapituly (chapter house), v ktorej sa mnísi schádzali a radili – ale bohužiaľ od 18 storočia chýba jej dominanta – zdobená obruba dverí. Okolo je niekoľko zrúcanín budov, ale bohužiaľ už nikto nevie k akému účelu slúžili.


Monasterboice

Monasterboice - kruhova vezaKeďže už nebolo dosť času, rozhodli sme sa vypustiť Hill of Tara, ktorý je síce bývalým sídlom írskych Monasterboice - High Crosskráľov, ale dnes z neho neostalo skoro nič okrem stojaceho kameňa, dvoch vlysov v teréne a jednej malej hrobky. Radšej sme pokračovali do Monasterboice, miesta, kde bolo od 5. storočia jedno z najstarších kresťanských sídlisk. Dodnes sa zachovala Kruhová veža - najvyššia v Írsku, a dva tzv. High crosses - Južný (Muiredachov) a Západný (Vysoký) kríž.. High crosses sú vo všeobecnosti veľké kríže s kruhom, zdobené veľakrát výjavni z Biblie. Boli vytvorené v 7 – 9 storočí, celkovo ich je na ostrovoch 14, väčšina v Írsku, ostatné v Škótsku.

Šoférovanie mi išlo už lepšie - už sme si pomaly zvykli na druhú stranu cesty, len nechápeme, ako môžu niekomu stačiť tak úzke cesty na obojsmernú premávku. A už vôbec nechápeme, prečo sú na väčšine miest maximálne rýchlosti 70 - 80km/hod...


Monasterboice na mape - je pekne vidieť tieň Kruhovej veže:


Zvětšit mapu
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?