Hill of Slane. Okruh Írskom, siedma časť.

Autor: Peter Šiška | 28.4.2008 o 9:03 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1082x

     Posledná zástavka v tento deň bola v Slane. Najprv sme zaparkovali na hlavnom námestí, kde v rohoch námestia stoja štyri rovnaké domy – tie si vraj postavili štyri sestry, aby každá mala prehľad o tom, kto chodí za ostatnými tromi. Ale to nás nezaujímalo.

 Hill of Slane - Veza kostola    Po nákupe v miestnom minimarkete sme pokračovali nad dedinku, kde na kopci stoja pekné Hill of Slane - pohlad zdolarozvaliny. Potom ako sme sa dostali cez bráničku zamedzujúcu ovciam útek, sme prekľučkovali medzi nevábnymi kôpkami až na vrch kopca. A hneď ako sme začali preliezať rozvaliny, stretli sme krajanskú dvojicu, s ktorou sme si chvíľu pokecali. Bolo to definitívne lepšie stretnutie s krajanmi ako to, o ktorom som písal v článkoch o Paríži... :-)

Satelitný pohľad na Hill of Slane:Zvětšit mapu

 

Hill of Slane - Veza a krizInfo: Na Hill of Slane sú rozvaliny kláštora, kostola a vraj tam leží Hill of Slane - opatstvolegendárny hrob prvého kráľa Írska – Sláina – v umelom kopci na západnej strane. Tu bola aj dôležitá svätyňa pohanskej viery. Na kopci bol postavený kláštor a kostol, zrejme v rámci klasického cieleného prekrývania pohanských vecí kresťanskými kvôli upevneniu kresťanskej moci... Jedna z ukážok Hill of Slane - cintorintolerancie k iným vieram a kultúram... :-)

Hill of Slane - detail okna opatstvaLegenda hovorí, že v roku 433 svätý Patrick zapálil veľkonočný oheň (paschal) ako prvý napriek tomu, že podľa príkazu pohanského kráľa tejto oblasti kráľovský oheň mal horieť ako prvý. To je považované za významné víťazstvo kresťanov nad pohanmi v Írsku. Iné pramene ale túto udalosť umiestňujú na kopec Knowth z predošlého dielu.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real využil šialené chyby brankára. Liverpool je v slzách a Salah vážne zranený

Mohamed Salah má vraj vykĺbené rameno a pokiaľ sa informácie potvrdia, tak bude chýbať na majstrovstvách sveta.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.


Už ste čítali?