Jerpoint abbey. Okruh Írskom, jedenásta časť.

Autor: Peter Šiška | 12.5.2008 o 9:08 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  1111x

      Opustili sme Kilkenny a pokračovali v ceste do Kerry. Za Thomastownom sa nachádza ďalšie cisterciánske opátstvo – Jerpoint abbey. Na googlemapách nie je zobrazené podrobne, ale je to asi 2 – 3 kilometre juhozápadne po N9.

Jerpoint abbeyBolo postavené Jerpoint abbeyna konci 12 storočia podľa vzoru Old Mellifont abbey, ale je v omnoho lepšom stave. Kostol klasického krížového tvaru nesie románske znaky, veža a nádvorie so stĺporadím (cloister) boli pristavené v 15. storočí. V častiach kláštora ktoré neboli vystavené počasiu – nestratili strechu – sa výborne zachovali reliéfy v kameni – sarkofágy a náhrobné kamene s unikátnym (na tú dobu) spôsobom výzdoby a zobrazenia postáv.

Jerpoint abbey - reliefy   Jerpoint abbey - neobvykly relief  Jerpoint abbey - nahrobok s reliefmi 

 Jerpoint abbey - zdobene arkadyArkády na nádvorí sú takisto neobvykle zdobené reliéfmi postáv a mýtických zvierat. V kláštore sa daj[ vidieť aj niektoré Jerpoint abbey - svaty kvetinac? svate umyvadlo?nepatričné predmety – keď ľudia niečo kamenné opracované našli, tak to doniesli do kláštora, že to tam určite patrí. Takto sa tam dostal napríklad kamenný kvetináč (alebo umývadlo) , ktoré do kláštora priniesol význačný občan, nedal si vysvetliť že to určite z kláštora nie je a nechal to pripevniť na jeden múrik a ešte k tomu naopak... V kláštore sa dajú vidieť aj zvyšky iných budov – napríklad nemocnice, stajní atď. Blízko kláštora sa nachádza kostol, kde je vraj pochovaný sv. Mikuláš, čo ale odporuje oficiálnej informácii, že jeho ostatky sú vystavované v talianskom Bari.

 V opátstve sme videli aj typický záchodík z tých dôb -Jerpoint abbey - zachodik výklenok von z hradieb s kameňom na prvotný dopad produktu a úpravu odklonenia produktu. Preto bola naša zvedavosť ukojená a preto sme neskôr nemuseli navštíviť hrad Blarney castle, aby sme podobný kameň videli, či ho dokonca ako masy turistov bozkávali... :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Odstavili Eiffelovku, trúfajú si na Macrona. Ústupky protesty nezastavia

Protestné hnutie môže pomôcť populistom.

ŠPORT

Vlhová jazdí ako chlapi. Shiffrinová však nerobí chyby

Slovenka skončila opäť druhá.


Už ste čítali?