Jerpoint abbey. Okruh Írskom, jedenásta časť.

Autor: Peter Šiška | 12.5.2008 o 9:08 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  1115x

      Opustili sme Kilkenny a pokračovali v ceste do Kerry. Za Thomastownom sa nachádza ďalšie cisterciánske opátstvo – Jerpoint abbey. Na googlemapách nie je zobrazené podrobne, ale je to asi 2 – 3 kilometre juhozápadne po N9.

Jerpoint abbeyBolo postavené Jerpoint abbeyna konci 12 storočia podľa vzoru Old Mellifont abbey, ale je v omnoho lepšom stave. Kostol klasického krížového tvaru nesie románske znaky, veža a nádvorie so stĺporadím (cloister) boli pristavené v 15. storočí. V častiach kláštora ktoré neboli vystavené počasiu – nestratili strechu – sa výborne zachovali reliéfy v kameni – sarkofágy a náhrobné kamene s unikátnym (na tú dobu) spôsobom výzdoby a zobrazenia postáv.

Jerpoint abbey - reliefy   Jerpoint abbey - neobvykly relief  Jerpoint abbey - nahrobok s reliefmi 

 Jerpoint abbey - zdobene arkadyArkády na nádvorí sú takisto neobvykle zdobené reliéfmi postáv a mýtických zvierat. V kláštore sa daj[ vidieť aj niektoré Jerpoint abbey - svaty kvetinac? svate umyvadlo?nepatričné predmety – keď ľudia niečo kamenné opracované našli, tak to doniesli do kláštora, že to tam určite patrí. Takto sa tam dostal napríklad kamenný kvetináč (alebo umývadlo) , ktoré do kláštora priniesol význačný občan, nedal si vysvetliť že to určite z kláštora nie je a nechal to pripevniť na jeden múrik a ešte k tomu naopak... V kláštore sa dajú vidieť aj zvyšky iných budov – napríklad nemocnice, stajní atď. Blízko kláštora sa nachádza kostol, kde je vraj pochovaný sv. Mikuláš, čo ale odporuje oficiálnej informácii, že jeho ostatky sú vystavované v talianskom Bari.

 V opátstve sme videli aj typický záchodík z tých dôb -Jerpoint abbey - zachodik výklenok von z hradieb s kameňom na prvotný dopad produktu a úpravu odklonenia produktu. Preto bola naša zvedavosť ukojená a preto sme neskôr nemuseli navštíviť hrad Blarney castle, aby sme podobný kameň videli, či ho dokonca ako masy turistov bozkávali... :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?