Rock of Cashel. Okruh Írskom, dvanásta časť.

Autor: Peter Šiška | 16.5.2008 o 9:00 | Karma článku: 3,07 | Prečítané:  1395x

      Posledná pamiatka ktorú sme cestou do Kerry navštívili bola slávna skala sv. Patricka, kopec kde podľa legendy vysvetľoval Írom princíp svätej trojice pomocou trojlístku.

Rock of Cashel       Na jej mieste je stavba hradu, ktorá stojí na skale v dedine Cashel. Hrad je tvorený majestátnouRock of Cashel - katedrala zvnutra zmesou budov obohnanou múrom, Dominuje mu katedrála a samozrejme kruhová veža. Výhľad z hradného kopca je perfektný, neodolali sme aspoň krátkemu posedeniu a kochaniu sa okolím. Tomuto miestu takisto neuvediem mapku, podrobná mapa na googlemaps nie je, ale poloha je vcelku jasná.

Info: Hrad tu v určitej podobe stál už od 4. storočia a vládli z neho munsterskí králi. Sv. Patrick ho Rock of Cashel - veza a katedralanavštívil aby konvertoval tehdajšieho kráľa Aenghusa. Počas ceremónie krstenia mu nechtiac prepichol arcibiskupskou barlou nohu, ale kráľ to vydržal bez reakcie, Rock of Cashelpretože si myslel že je to súčasť obradu. Svätý Patrick ustanovil tento hrad ako sídlo biskupa. Hrad a sakrálne stavby získavali dôležitosť až do 17 storočia, kedy všetkých obyvateľov podhradia zmasakrovali Cromwellovci. Potom bolo opustené, a až v nedávnej minulosti sa začalo s reštaurovaním a podporou cestovného ruchu.

Po vstupe do hradu najbližšou budovou od vchodu je „Hall of the Vicars' Choral“ - budova, kde boli Mc Cormacova kaplnkaubytovaní nižší pomocní klerici. Hneď oproti je Cormacova kaplnka, ktorú dal postaviť Cormac MacCarthy, biskup v 12 storočí. Nad jej vchodom z jednej aj z druhej strany je jeden z mála zachovaných reliéfov z toho obdobia, ktorý má predstavovať leva. Rock of Cashel - interier Mc Cormacovej kaplnkyVo vnútri, kde sa pamiatkári snažia udržovať stabilnú klímu, sa nachádza pôvodná výzdoba – fresky. Takisto sa tam nachádza nádoba, ktorá zrejme slúžila na krst, ale Cromwellovi muži ju používali na kŕmenie koní – kvôli tomu z nej odlomili kus prednej časti.

Takisto v 12 storočí iný biskup - Domhnall Mor O'Brien dal postaviť katedrálu. Bola dokončená v 13. storočí a aj keď dnes nemá strechu, je fascinujúca. V jej vnútri Rock of Cashel - interier katedralysú zachovalé náhrobky významných ľudí tejto oblasti. Vonku je zachovalá okrúhla veža, ktorá bola postavená bez malty, ale keď bola v minulosti zasiahnutá bleskom, pamiatkári rozhodli spevniť jej steny maltou. Na cintoríne sa nachádza aj replika jedného z High crosses – Patrickov kríž – ktorý zobrazuje návštevu sv Patricka v roku 450. Pod jeho základňou bolo korunovaných veľa kráľov Cashelu a Munsteru. Na jednej jeho strane zobrazená tvár Krista a na druhej tvár biskupa.

Rock of Cashel - odviaty "kusok" katedralyZaujímavá je časť medzi katedrálou a vikárskym domom – na zemi je časť rohu katedrály sv Patricka má asi 2 x 2 metre – sprievodkyňa nám rozprávala že v oblasti vanú silnejšie vetry a v jednu noc odvialo túto časť katedrály.

 


 

PS: Čo sa týka fresky na dverách Cormacovej kaplnky – nech si hovoria čo chcú, aj tak si myslím že z vonkajšej strany znázorňuje hrocha.

Rock of Cashel - toto urcite nie je lev


Cestou sme ešte skúšali navštíviť hrad Cahir – jeden z najväčších a najlepšie zachovaných hradov Írska, ale už sme nestihli jeho otváracie hodiny... Takže prikladám len linku... Do nášho nasledujúceho bydliska sme došli o tri hodiny neskôr, ako sme sľúbili, ale naši noví domáci - Denise a Ken - našťastie mali pochopenie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?