Powerscourt waterfall, Glendalough. Okruh Írskom, deviata časť.

Autor: Peter Šiška | 5.5.2008 o 8:48 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1232x

Po odchode z panstva Powescourt sme sa rozhodli pozrieť sa ešte na Powerscourtský vodopád – najvyšší v Írsku – 130 m.

Powerscourt waterfall       Už pár kilometrov pred vodopádom sme sa zaradili do radu áut na výnimočne úzkej ceste a hodinu Powerscourt waterfallsa pomaličky posúvali. Po hodine sme prišli na prvé parkovisko pred bránou a keďže bolo plné, ďalej do areálu už autá nepúšťali, rozhodli sme, že na vodopád pôjde iba priateľka, ja budem v aute a budem uhýbať ostatným, keď to bude potrebné. A zistil som prečo je tu taký nával – bola nedeľa a všetci Íri sa vybrali piknikovať k vodopádu. Po zhliadnutí fotiek som videl, že v ich ponímaní piknikovanie značilo, že prídu autom čo najbližšie k vodopádu, vyberú jedlo z auta a jedia - fotky hovoria za všetko... :-)

Powerscourt waterfall 

PS: Ak sa Vám nechce platiť za návštevu vodopádu a chcete ho vidieť, stačí ísť autom na tzv. „Wicklow way“. Po pár kilometroch objavíte šípky, ktoré Vás dovedú k výhľadu na vodopád.GlendaloughPokračovali sme smerom k Wicklowským horám ku krásnemu miestu Glendalough - kuchyna Sv Kevinazvanému Glendalough – v preklade Údolie dvoch jazier. Už v 6 storočí sa toto prostredie zapáčilo sv. Kevinovi, ktorý tu založil opátstvo. Nesmieme si ale opátstvo predstavovať normálne – zo začiatku to boli jaskynné obydlia pustovníkov nad Horným jazerom, prístupné len loďou. Postupne ale pribúdali ďalšie budovy a najväčší Glendalough - ruinarozmach zažilo opátstvo v 10 – 12. storočí, kedy boli vybudované všetky doteraz Glendalough - dolne jazerodochované budovy okolo Dolného jazera. Areál bol viackrát vyplienený – štyrikrát vikingami a koncom 14 . storočia angličanmi. Potom sa ho snažili obnoviť, ale od 17 storočia bol opustený.

Najzachovalejšími budovami sú „Kuchyňa sv. Kevina“ s kamennou strechou, a okrúhla veža. Ostatné budovy sú ruiny. Zaujímavé na týchto historických miestach v Írsku je fakt, že v ich okolí sa aj v súčasnosti pochovávajú ľudia z okolitých dedín – preto napríklad pri rozvaline kláštora z 12. storočia občas nájdeme aj náhrobok z dnešnej doby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vzbúrili sa chudobní aj radikáli. Macrona môžu protesty ohroziť

Protestné hnutie môže pomôcť populistom.

ŠPORT

Vlhová jazdí ako chlapi. Shiffrinová však nerobí chyby

Slovenka skončila opäť druhá.


Už ste čítali?