Powerscourt waterfall, Glendalough. Okruh Írskom, deviata časť.

Autor: Peter Šiška | 5.5.2008 o 8:48 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1237x

Po odchode z panstva Powescourt sme sa rozhodli pozrieť sa ešte na Powerscourtský vodopád – najvyšší v Írsku – 130 m.

Powerscourt waterfall       Už pár kilometrov pred vodopádom sme sa zaradili do radu áut na výnimočne úzkej ceste a hodinu Powerscourt waterfallsa pomaličky posúvali. Po hodine sme prišli na prvé parkovisko pred bránou a keďže bolo plné, ďalej do areálu už autá nepúšťali, rozhodli sme, že na vodopád pôjde iba priateľka, ja budem v aute a budem uhýbať ostatným, keď to bude potrebné. A zistil som prečo je tu taký nával – bola nedeľa a všetci Íri sa vybrali piknikovať k vodopádu. Po zhliadnutí fotiek som videl, že v ich ponímaní piknikovanie značilo, že prídu autom čo najbližšie k vodopádu, vyberú jedlo z auta a jedia - fotky hovoria za všetko... :-)

Powerscourt waterfall 

PS: Ak sa Vám nechce platiť za návštevu vodopádu a chcete ho vidieť, stačí ísť autom na tzv. „Wicklow way“. Po pár kilometroch objavíte šípky, ktoré Vás dovedú k výhľadu na vodopád.GlendaloughPokračovali sme smerom k Wicklowským horám ku krásnemu miestu Glendalough - kuchyna Sv Kevinazvanému Glendalough – v preklade Údolie dvoch jazier. Už v 6 storočí sa toto prostredie zapáčilo sv. Kevinovi, ktorý tu založil opátstvo. Nesmieme si ale opátstvo predstavovať normálne – zo začiatku to boli jaskynné obydlia pustovníkov nad Horným jazerom, prístupné len loďou. Postupne ale pribúdali ďalšie budovy a najväčší Glendalough - ruinarozmach zažilo opátstvo v 10 – 12. storočí, kedy boli vybudované všetky doteraz Glendalough - dolne jazerodochované budovy okolo Dolného jazera. Areál bol viackrát vyplienený – štyrikrát vikingami a koncom 14 . storočia angličanmi. Potom sa ho snažili obnoviť, ale od 17 storočia bol opustený.

Najzachovalejšími budovami sú „Kuchyňa sv. Kevina“ s kamennou strechou, a okrúhla veža. Ostatné budovy sú ruiny. Zaujímavé na týchto historických miestach v Írsku je fakt, že v ich okolí sa aj v súčasnosti pochovávajú ľudia z okolitých dedín – preto napríklad pri rozvaline kláštora z 12. storočia občas nájdeme aj náhrobok z dnešnej doby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?