Bantry house. Okruh Írskom, pätnásta časť.

Autor: Peter Šiška | 26.5.2008 o 9:06 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  1140x

Po návrate z ostrova sme pokračovali ešte trochu južnejšie – do Bantry. Na brehu mora tam stojí Bantry house – dom z 18. storočia s veľmi peknou záhradou.

Info: V dome je zbierka umenia a vo vedľajšej budove je tzv. Armada centre – výstava na počesť pokusu o vyhnanie Britov z ostrova v roku 1796. 50 lodí a 15 000 vojakov sa chcelo vylodiť v Bantry bay, ale bolo tak zlé počasie, že nemali šancu sa ani vylodiť - stratili 10 lodí len vplyvom búrky. V roku 1982 objavili na dne zálivu jednu z lodí – The Surveillante - a po jej prehlásení národnou pamiatkou začali s jej vyzdvihovaním a vystavovaním.

        Dom a okolie boli pekné, ale výstava nás nenadchla – predsa len je to kus histórie iného národa, a my sme to ako cudzinci nedokázali oceniť. Nazad sme sa vracali cez pekný priesmyk - Healy pass... Ale namiesto kecania ukážem radšej fotky – ospravedlňujem sa za prepaly, obloha toho dňa nebola bohviečo a niektoré fotky sú nenapraviteľné bez zmeny pozadia. Ale – veď nejdú na výstavu... :-).

 Ako dokáže pootočenie o 45 stupňov dokonale zmeniť význam značky... Bantry house - schody  Bantry house - pohlad zo schodov  Bantry house  Bantry house - socha v zahrade

 Bantry house - stred zahrady  Bantry house - fontana s prepalenou oblohou  Bantry house - schody s rododendronmi

 Healy pass - most   Healy Pass - ovce a vyhlad na jazero  Healy pass - tak to mile deti dopadne ked nefotite s polarizakom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?