Vojenská katedra 5/5

Autor: Peter Šiška | 6.7.2005 o 6:24 | Karma článku: 6,71 | Prečítané:  2432x

Samozrejme okrem prednášok sme na ketedre mali aj cvičenia rôzneho druhu - nie každé bolo príjemné, ale - ako sa hovorí - v každom zle sa dá nájsť niečo dobré....  

Pamätám si, že sme raz rozdelení do družstiev museli na rozkaz sadistického poručíka pochodovať v rámci cvičenia asi 3 hodiny v kuse - oblečení v maskáčových bundách pri vonkajšej teplote 30 stupňov. Čudujem sa doteraz že vtedy nikto neskolaboval, ale asi sme boli všetci tvrdí chlapi...:-). Každé družstvo pochodovalo samostatne podľa povelov nás veliteľov družstiev, a tak sme aspoň svoje oddiely synchronizovali do rôznych tvarov,  viedli ich proti sebe a podobne.  keby som nezažil, neveril by som, aké kolektívne nadšenie účastníkov dokáže  vyvolať vytvorenie motívu kosoštvorca s čiarkou z desiatich pochodujúcich radov pseudovojakov.  
            Príjemnejšie  - aspoň zo začiatku boli cvičenia strelecké - začali teoretickou prípravou,  pri ktorej nám vyučujúci vysvetlil zásady streľby, uhýbania, krytia a kľučkovania. Napríklad sme sa dozvedeli  netušený fakt, že rýchlosť a intenzita kľučkovania je závislá od rýchlosti streľby...
Teoretické cvičenia  pokračovali  pár vystreleniami do terča postojačky, v pokľaku a v ľahu. Na týchto cvičeniach sme sa dozvedeli  veľmi dôležitú a praktickú vec, a to - "Čím viac sa roztiahnu nohy, tým lepšie sa trafí do čierneho".
Bohužiaľ, tieto cvičenia boli spojené s čistením samopalu, čo až tak príjemné nebolo... Keď nám bolo povedané, že slepé náboje samopal zašpinia neporovnateľne viac ako ostré, dohodli sme sa s vyučujúcim, že praktický nácvik uhýbania, plazenia a kľučkovania budeme robiť len z napodobeninou streľby. Bolo to o to zábavnejšie - traja spolužiaci stáli nad nami, hádzali po nás kamienky a kričali "Ratatata! Ratatata!! BUM, BUM, BUM" a podobne - a my sme  sa ich "projektilom" snažili uhnúť a prekľučkovať pomedzi nich. Nezaobišlo sa to samozrejme bez "zásahov" a následných dramatických minútových "úmrtí" v štýle ruských vojnových filmov. Proste paráda - geniálne odreagovanie sa uprostred študijného týždňa.
Praktické cvičenia vyvrcholili po dvoch rokoch bojovým cvičením s použitím vozidiel vo vojenskom priestore na Lešti, čo vraj bola najlepšia časť celej výučby. My sme to už  nezažili, ale starší spolužiaci  tvrdili,  že hra na vojakov s naozajstnými tankami, BVP a dokonca aj BRDM2RCH, spolu s oficiálnym dorozumievaním cez vysielačky nemala chybu. Legendárnym sa stal výrok kamaráta, ktorý si o periskop rozbil čelo, a keď sa už po desiaty krát neúspešne snažil zahlásiť zranenie predpísaným spôsobom veliteľovi, zareval naštvane do vysielačky  - "TU OROL, TU OROL!!! ROZJEBAL SOM SI HLAVU!!!". A samozrejme táto správa k veliteľovi prešla...:-)
 
Vojenská katedra bola napriek svojim pár negatívam fantastická vec, a na 100 % z nás urobila chlapov - a keď nie, naučila nás, ako sa povzniesť nad hlúposť, demagógiu a násilné vnucovanie autority. Je škoda, že už nie je.
 
Warrior Hunter
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?