Koněpruské jaskyne

Autor: Peter Šiška | 3.9.2015 o 10:10 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  541x

(8/2015) Keďže si myslím že je dobré prekladať ťažšie témy niečím ľahším, budem sa snažiť  zároveň so svojim príbehom z posledných rokov publikovať aj krátke článočky z našich ciest...

Aby sme unikli teplu, rozhodli sme sa jeden víkend, že navštívime tento vraj nadlhší jaskynný komplex v Čechách

Bolo to skvelé, teplota vonku bola 38 stupňov v tieni a vo vnútri bolo krásnych 10 stupňov. Jaskyňa bola pekná, a aj keď ma pri príchode vydesila ceduľka na pokladni “500 schodov”, nebolo to v praxi až tak hrozné, dokonca aj pre tlustoprda, ktorým som teraz... :-)  

Slovníček:

Stalagmit – rastie z podlahy

Stalaktit – rastie zo stropu

Stalagnát – vznikne keď sa dva predošlé spoja

Najlepší zážitok: Teplota, tú sme si po dvoch týždňoch horúčav naozaj užili. Niekto by mohol povedať: „Ty nevďačný zmrd, nabudúce cestuj do chladničky nejakej reštaurácie, to budeš mať podobne skvelý zážitok...“. Ale nie je to o tom, že by sa nám jaskyňa nepáčila, tá za to nemôže. Len tá teplota bola proste skvelá a prebila všetky iné "plusy". Okrem toho - nás je už ťažké ohromiť – sme obaja slováci a niektoré jaskyne na Slovensku majú proste krajšiu a mohutnejšiu výzdobu... Okrem toho sme  boli aj v Španielskej Nerji, kde je stalagnát široký desať metrov a vysoký 32 metrov, takže ak ich porovnáme, tak zistíme že sú takmer neporovnateľné...:-D A preto tieto jaskyne hodnotím ako „pekné“, ale nie "úžasné, skvelé"...

Najhorší zážitok: V jaskyni je časť, kde človek musí šľapať do asi 100 schodov vo vcelku úzkej tunelovitej časti. A asi v tretine si niekto pred nami prdol a vyprodukoval zákerný kyslokapustový oblak, ktorý ľudia za ním roztiahli tak asi na 50 schodov. Úzky tunel, nemožnosť zastaviť sa... Snažil som sa zadržať dych, ale šľapanie po schodoch mi spôsobovalo udýchanosť, a teda som následne potreboval dýchať hlbšie a rýchlejšie... klasický začarovaný kruh... :-D Ďakoval som všetkým bohom, že schody neboli dlhšie... :-D Ale - toto tiež nebola chyba jaskyne...:)

No, a teraz pár obrázkov:

 

Varhany
Malé trubičky
Iný pekný kvapeľ
Kryštály (kremeň?, kalcit?) použitý blesk
Kryštály (kremeň?, kalcit?) bez blesku
Sintropád
Najväčší stalagmit v jaskyni, bohužiaľ zničený rekryštalizáciou kvapľa
Iný sintropád
Najstaršie kvapľe (asi 150 miliónov rokov), v ktorých bol kalcit pomaly nahradený opálonosnou horninou (alebo transformovaný)
Lom pred jaskyňami – Diablove schody

Peter

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?